Przywiezienie dziecka do domu może być jednym z najbardziej radosnych momentów w życiu kobiety, ale dla wielu doświadczenie to nie zawsze jest takie różowe. Wiele naszych myśli, odczuć czy nastrojów po urodzenia dziecka nie jest kompletnie zależna od nas. Przeczytaj do końca, aby dowiedzieć się, co kobiety powinny wiedzieć o baby blues i depresji poporodowej.
W rzeczywistości większość nowych mam doświadcza baby blues. To zmiany hormonalne, które mogą powodować lęk, płacz i niepokój, które ustępują w ciągu dwóch tygodni po porodzie. Baby blues, zwane także poporodowym smutkiem, to właściwie łagodna i tymczasowa forma depresji, która ustępuje, gdy poziom hormonów się wyrównuje.
Prawie każda nowa matka doświadczy poporodowych emocji. Możesz czuć się szczęśliwa przez minutę, a za chwilę być przytłoczona i płakać. Normalne jest odczuwanie frustracji z powodu ogromnej zmiany, która zaszła w życiu nowej mamy.
Dla innych złe samopoczucie po porodzie może stać się czymś więcej niż łagodnym przypadkiem baby blues. Nawet jedna na pięć nowych mam cierpi na depresję poporodową, bardziej poważny, ale całkowicie uleczalny stan.
Depresja poporodowa jest najczęstszym powikłaniem ciąży. Nieleczone zaburzenia depresyjne i lękowe w ciąży wiążą się z porodem przedwczesnym, większym odruchem straszenia u niemowląt, cukrzycą ciążową i innymi schorzeniami.
Objawy depresji poporodowej mogą być bardziej prawdopodobne — lub bardziej nasilone — u niektórych kobiet. Oto niektóre czynniki: historia zaburzeń lękowych lub nastroju. Kobiety z zaburzeniami dwubiegunowymi, depresją lub lękiem mają od 30% do 35% większe ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Podobnie matki, które miały objawy depresji po poprzednich ciążach, mają tendencję do ich powtarzania.
Dodatkowo historia rodzinna — kobiety, które mają członków rodziny cierpiących na zaburzenia nastroju poporodowego, mają większe prawdopodobieństwo ich doświadczania.
Objawy depresji poporodowej obejmują:
Jeśli objawy są ciężkie lub utrzymują się przez więcej niż dwa tygodnie, nowa mama powinna pomyśleć o rozmowie ze specjalistą. Idealną za tego przestrzenią są konsultacje na platformie telemedycznej haloDoctor. Dostępnych jest na niej wielu lekarzy oraz specjalistów, którzy świadczą usługi za pośrednictwem internetu. Umów się na elektroniczną wizytę do psychologa, aby pomóc sobie w nowej dla Ciebie sytuacji.
Bez leczenia objawy depresji poporodowej mogą się utrzymywać przez miesiące, a nawet lata. Wiele kobiet doświadcza depresji, nawet kiedy ich dziecko przestanie być noworodkiem. To jeszcze jeden powód, dlaczego zaleca się szybką ocenę, kontakt ze specjalistą oraz leczenie.
Ludzie mają tendencję do myślenia, że depresja to smutek, ale nie zawsze jest to prawda. Szczególnie w okresie poporodowym towarzyszy temu wiele lęku i drażliwości, a także brak snu, który jest ogromnym czynnikiem ryzyka depresji poporodowej. Porozmawiaj z wykwalifikowanym specjalistą i uzyskaj poradę bez wychodzenia z domu dzięki usługom telemedycznym. Psycholog online jest jednym z pierwszych specjalistów, do których powinna zgłosić się świeżo upieczona mama w przypadku przypuszczenia depresji poporodowej.